.
..~ WSTĄP DO 11 MAŁOPOLSKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ im. gen. bryg. Leopolda OKULICKIEGO, ps. „Niedźwiadek” ul. Krakowska 2, 30-901 Kraków Rząska,
tel. 261-133-203

wtorek

Okupacja Polski 1944-1993 przez wojska radzieckie

 Okupacja Polski przez ZSRR 1944-1993
Północna Grupa Wojsk ZSRR.
Granice PGW pokrywały się z granicami Polski, oficjalnie potwierdzonymi dopiero 2 miesiące później na konferencji w Poczdamie (lipiec - sierpień 1945).

Utrzymanie finansowe wojsk radzieckich na terytorium Polski spadał na Polaków.
W bazach radzieckich zatrudniano tylko niezamężne Polki, by radzieccy żołnierzy mogli sobie używać do woli. Dzięki temu na zachodniej granicy i Warszawie powstawał nowy zrusyfikowany obywatel. Było to zaplanowane posunięcie radzieckie tak, by Polacy przestali być Narodem. Nieliczna grupa polek decydowała się na sowietyzacje w perspektywie 48 lat stacjonowania okupantów. W dobrym tonie każdej polki było omijanie wspólnych kontaktów. Społeczeństwo nie akceptowało takich związków.
Zatrucie środowiska przez okupantów radzieckie wojska w Polsce sięgało kilkuset procentowych przekroczonych norm środowiska.

Okupanci Polski 1945-1993 czyli dowódcy
Północnej Grupy Wojsk ZSRR;

czerwiec 1945 - październik 1949: marsz. Konstantin Konstantinowicz Rokossowski
październik 1949 - sierpień 1950: gen. płk Kuźma Pietrowicz Trubnikow
wrzesień 1950 - lipiec 1952: gen. lejt. Aleksiej Iwanowicz Radzijewski
lipiec 1952 - czerwiec 1955: gen. lejt. Michaił Pietrowicz Konstantinow
czerwiec 1955 - luty 1958: gen. armii Kuźma Nikitowicz Galicki
luty 1958 - marzec 1963: gen. płk Gieorgij Iwanowicz Chetagurow
marzec 1963 - czerwiec 1964: gen. płk Siergiej Stiepanowicz Mariachin
czerwiec 1964 - październik 1964: gen. lejt. Aleksandr Pawłowicz Rudakow
październik 1964 - czerwiec 1967: gen. płk Gleb Władimirowicz Bakłanow
czerwiec 1967 - listopad 1968: gen. armii Iwan Nikołajewicz Szkadow
grudzień 1968 - maj 1973: gen. płk Magamied T. Tankajew
czerwiec 1973 - lipiec 1975: gen. płk Iwan Aleksandrowicz Gierasimow
lipiec 1975 - styczeń 1978: gen. płk Oleg F. Kuliszew
luty 1978 - sierpień 1984: gen. płk Jurij Fiodorowicz Zarudin
sierpień 1984 - luty 1987: gen. płk Aleksandr Wasiljewicz Kowtunow
luty 1987 - czerwiec 1989: gen. płk Iwan Iwanowicz Korbutow
lipiec 1989 - czerwiec 1992: gen. płk Wiktor Pietrowicz Dubynin
czerwiec 1992 - wrzesień 1993: gen. płk Leonid Iłłarionowicz Kowaliew


Odznaka okupantów, Północna Grupa Wojsk
Garnizony Armii Radzieckiej na terytorium Polski w latach 1945-1993 mieściły się w około 65 miastach.
Mariusz Lesław Krogulski
Okupacja w imię sojuszu. Armia Radziecka w Polsce.


Premier Jan Olszewski to on doprowadził do wyprowadzenia okupacyjnych wojsk radzieckich z Polski.
 Premier Jan Olszewski To on doprowadził do wyprowadzenia okupacyjnych wojsk radzieckich z Polski.

Rosjanie godzili się na opuszczenie baz w Polsce, ale w zamian żądali, żeby na ich terenach powstały przedsiębiorstwa rosyjsko-polskie o charakterze eksterytorialnym. Oczywiście na tego rodzaju projekty nie mogło być zgody. Uchwała Rady Ministrów Jana OLSZEWSKIEGO odrzucała tę propozycję i została podjęta jednomyślnie

22 maja 1992 premier Jan Olszewski sprzeciwił się podpisaniu klauzuli do polsko-rosyjskiego traktatu o przyjaźni i dobrosąsiedzkiej współpracy, która przekazywała bazy, opuszczane przez wojska rosyjskie wycofujące się z Polski, w ręce międzynarodowych spółek polsko-rosyjskich był to zapis wprowadzony do tej umowy na osobistą prośbę Lecha Wałęsy.

Gdy pomimo zdecydowanego sprzeciwu premiera odpowiednie porozumienie polsko-rosyjskie zostało przez MSZ podpisane, doszło do otwartego konfliktu rządu Jana Olszewskiego z prezydentem Lechem Wałęsą i ministrem spraw zagranicznych Krzysztofem Skubiszewskim. By nie dopuścić do podpisania takiego porozumienia przez Wałęsę w Moskwie, premier przekazał sprzeciw rządu wysyłając Uchwałę Rady Ministrów odrzucająca tę głupią propozycję Wałęsy, depeszą szyfrem do Moskwy na ręce Lecha Wałęsy. Nazajutrz po powrocie z Moskwy prezydent zgłosił wniosek o odwołanie tego gabinetu.

Ceną jaką zapłacił za swą Patriotyczną postawę Premier Jan Olszewski to odwołanie jego gabinetu przez Wałęsę tzw. ''nocna zmiana''.

Zdrajcy triumfowali, a Polska pogrążała się w stagnacji.

Nie było mowy o zachowaniu baz rosyjskich czy ich przekazaniu jakimś przedsiębiorstwom pod przykrywką.
Protokół regulujący stosunki między Polską a Rosją czyli Traktat o przyjaznej i dobrosąsiedzkiej współpracy z 22.05.1992 r. podpisany przez prezydentów L.Wałęsę i B.Jelcyna nie zawierał więc zgody na przekształcenie baz wojsk radzieckich w Polsce na przekazanie rosyjsko-polskim spółkom joint venture.

Głupia polityka Wałęsy poniosła fiasko.
Bezczelni okupanci Rosjanie domagali się m.in. 400 mln dol. za wybudowane obiekty w bazach radzieckich.

Jednak Polski Rząd Jana Olszewskiego na tak wysunięte roszczenia finansowe oznajmił Rosjanom, iż nie przepuści przez swoje terytorium wycofujących się wojsk radzieckich z Niemiec. To spowodowało, iż odstąpili od jakichkolwiek roszczeń finansowych.


 18 września 1993 r. ostatni żołnierze rosyjscy wyjechali z warszawskiego Dworca Wschodniego do Rosji. W Polsce pozostała tylko misja wojskowa w liczbie około 30 żołnierzy, która później nadzorowała tranzyt wojsk rosyjskich z Niemiec do Rosji.  Armia Radziecka stacjonowała w Polsce od 1945 roku. Powstała wówczas Północna Grupa Wojsk Radzieckich w Polsce utworzona z wojsk II Frontu Białoruskiego, lecz formalnoprawne jej usytuowanie nastąpiło dopiero 17 grudnia 1956 r. na mocy zawartej w Warszawie "Umowy między rządem PRL i rządem ZSRR o statucie prawnym wojsk radzieckich czasowo stacjonujących w Polsce". Zgodnie z tym porozumieniem ogólną liczbę wojsk radzieckich w Polsce ustalono w granicach 62-66 tys. żołnierzy, z czego wojsk lądowych - 40 tys., lotnictwa - 17 tys. i marynarki wojennej - 7 tys. 
Do 1956 r. status wojsk radzieckich w Polsce nie był uregulowany. Wojska radzieckie zajmując kolejne tereny niemieckie, pozostawiały tam swoje garnizony bez uzgodnień z polską administracją. Po zakończeniu działań zbrojnych i utworzeniu Północnej Grupy Wojsk (PGW) dokonano dyslokacji tych jednostek, wybierając koszary i tereny najbardziej im przydatne. W myśl prawa międzynarodowego stacjonowanie wojsk PGW w Polsce do 1956 r. można uznać za swoistą okupację. Przez te lata na terenie kraju pozostawało kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy radzieckich tylko na podstawie rozkazów dowództwa radzieckiego, utrzymywanych przez państwo polskie. Próba czynnego zaangażowa­nia się PGW AR w polityczny konflikt w Polsce na szczytach władzy w październiku 1956 r. (marsz kolumn pancernych PGW na Warszawę) wzmogła w społeczeństwie polskim niechęć wobec ZSRR i stacjonujących w Polsce oddziałów Armii Radzieckiej. Ataki na ZSRR były stałym elementem manifestacji październikowych i listopadowych w 1956 r. Szczególnie dotyczyło to miast, w których stacjonowały jednostki PGW. W Legnicy domagano się zwrotu willi i domów zajętych przez Rosjan, w Szczecinie wycofa­nia wojsk radzieckich do własnego kraju lub do NRD. Uczniowie liceum w Żarach w końcu października 1956 r. wysłali pismo do Biura Politycznego KC PZPR z zapytaniem, czy istnieje konieczność stacjonowania w Polsce wojsk PGW i kto ponosi związane z tym koszty? A byli to wszyscy Polacy.
Tuż przed VIII Plenum PZPR 19 października 1956 r. ruszyły na Warszawę stacjonujące w Polsce jednostki Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Z Pomorza szły przez okolice Wrześni i Włocławka, z Dolnego Śląska – z rejonu Żagania i Bolesławca, przez Łęczycę i Łask w stronę Łodzi. Do Zatoki Gdańskiej wpłynęły w tym czasie okręty wojenne sowieckiej floty. Na granicach NRD, Czechosłowacji i Białoruskiej SSR ogłoszono stan podwyższonej gotowości bojowej wojsk. Polska znalazła się w okrążeniu.

Po wydarzeniach Poznańskiego Czerwca, po fermencie, który ogarnął kraj wczesną jesienią, po kryzysie władz PZPR i rehabilitacji byłego sekretarza generalnego PPR Władysława Gomułki Rosjanie byli poważnie zaniepokojeni możliwością utraty wpływów w Polsce. Nie zamierzali do tego dopuścić. Czy byli zdecydowani na zbrojną interwencję, czy prowadzili tylko wojnę psychologiczną, wywierając nacisk na władze PRL i wymuszając, groźbą krwawego rozwiązania, ich uległość i lojalność? Oddziały Armii Radzieckiej stanęły w rejonie Łodzi i Włocławka, Łowicza i Sochaczewa; jeden z nich dotarł, podobno przez pomyłkę, aż na przedmieścia stolicy.

Jak wiadomo, w dniu odbywania się plenum – 19 października 1956 r. o godzinie 7 rano – przyleciała do Warszawy delegacja sowiecka z Nikitą Chruszczowem na czele, Mołotowem, Kaganowiczem i Mikojanem w towarzystwie marszałka Koniewa, dowódcy Układu Warszawskiego, i kilkunastu generałów. Władze polskie próbowały wizytę przełożyć choćby o dzień lub dwa, ale Rosjanie chcieli mieć wpływ na polskich komunistów jeszcze przed rozpoczęciem plenum. 19 i 20 października ważyły się polskie losy, groźba zbrojnej interwencji sowieckiej zawisła nad Polską.

W tym czasie garnizony rosyjskie rozmieszczone były na obszarze 15 województw i 4 okręgowych Zarządów Lasów Państwowych. Armia radziecka użytkowała ogółem 70 tys. ha różnych terenów.  Rozmieszczono na nich było 13 lotnisk oraz 4 poligony zajmujące ok. 60 tys. ha. Wojska te dzierżawiły 1,2 tys. budynków mieszkalnych (ok. 10 tys. mieszkań) i ok. 2,5 tys. budynków koszarowych o powierzchni ponad 2 mln m kw. Same wzniosły 332 budynki koszarowo-sztabowe, 800 magazynów, 240 domów mieszkalnych.

Polscy Patrioci pod bramą okupantów czyli jednostki rosyjskiej w Polsce protestują przeciwko ich obecność na terytorium RP. Okręg Tarnowski KPN zorganizował 19 sierpnia 1990 r. blokadę bazy sowieckiej w Czarnej Tarnowskiej, pod hasłem „Sowieci do domu”. Członkowie KPN RD Mielec wzięli w niej czynny udział. Adam Krawiec wykonał transparent.
Rusek opuszcza sowiecką  bazę w Polsce 1990

Konfederaci pikietują pod sowiecką bazą w Szczecinie, lipiec 1990 r. (zbiory Krzysztofa Króla). Akcja Sowieci do domu

Konfederaci pikietują pod sowiecką bazą w Szczecinie, lipiec 1990 r. (zbiory Krzysztofa Króla). Akcja Sowieci do domu

Konfederaci pikietują pod sowiecką bazą w Szczecinie, lipiec 1990 r. (zbiory Krzysztofa Króla). Akcja Sowieci do domu

Konfederaci pikietują pod sowiecką bazą w Szczecinie, lipiec 1990 r. (zbiory Krzysztofa Króla). Akcja Sowieci do domu

Konfederaci pikietują pod sowiecką bazą w Szczecinie, lipiec 1990 r. (zbiory Krzysztofa Króla). Akcja Sowieci do domu

KPN, blokada bazy sowieckiej w Rembertowie, sierpień 1990 r. (zbiory Krzysztofa Króla).

KPN, blokada bazy sowieckiej w Rembertowie, sierpień 1990 r. (zbiory Krzysztofa Króla).

KPN, blokada bazy sowieckiej w Rembertowie, sierpień 1990 r. (zbiory Krzysztofa Króla).


Nadal nie ustanowiono w Polsce Dnia 18 września, Narodowym Dniem zakończenia okupacji Polski przez ZSRR.


niedziela

Gen. cc. Przemysław Nakoniecznikoff - Klukowski zastępca Komendanta Głównego AK - NIE, Gen. Leopolda Okulickiego

Gen. cc. Przemysław Nakoniecznikoff-Klukowski zastępca Komendanta Głównego AK - NIE, Gen. Leopolda Okulickiego.
NIE – kadrowa organizacja wojskowa, której zadaniem było kontynuowanie walki o niepodległość Polski po wkroczeniu Armii Czerwonej. Nazwa może być tłumaczona na dwa sposoby – NIE jako skrót od słowa "Niepodległość" lub jako symbol sprzeciwu wobec ZSRR. Komendantem Głównym NIE został generał Leopold Okulicki przyjmując pseudonim Nowak. Zastąpiła Armię Krajową po jej rozwiązaniu.

Gen. cc. Przemysław Nakoniecznikoff-Klukowski zastępca Komendanta Głównego AK - NIE, Gen. Leopolda Okulickiego.

Gen. cc. Przemysław Nakoniecznikoff-Klukowski zastępca Komendanta Głównego AK - NIE, Gen. Leopolda Okulickiego.

Gen. cc. Przemysław Nakoniecznikoff-Klukowski zastępca Komendanta Głównego AK - NIE, Gen. Leopolda Okulickiego.

Gen. Przemysław NAKONIECZNIKOFF-KLUKOWSKI , „Błyskawica”,, „Czarny”, „Garda”, „Kruk II”, (1896-1957) – oficer Wojska Polskiego.
Urodzony 13 czerwca 1896 r. w Tyflisie (Tbilisi) w Gruzji. Syn Franciszka i Elżbiety z d. Klukowska. Do końca drugiej wojny światowej używał jedynie rodowego nazwiska Nakoniecznikoff. Absolwent szkoły handlowej w Tyflisie. Od 1913 r. należał do Związku Strzeleckiego. 
W 1915 r. został powołany do armii rosyjskiej. Ukończył szkołę oficerską. Walczył na froncie kaukaskim i perskim. Po rewolucji bolszewickiej wstąpił do polskich formacji wojskowych w Rosji. 
Od 1918 r. należał do Polskiej Organizacji Wojskowej. Następnie zgłosił się do szeregów 4 Dywizji Strzelców Polskich na Kubaniu, skąd wraz z tym oddziałem przez Odessę i Besarabię dotarł na Bukowinę i Pokucie. W przeorganizowanej tam jednostce na 10. Dywizję Piechoty służył w 28. Pułku Strzelców Kaniowskich, biorąc udział w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej.
Do Polski wrócił jako dowódca batalionu w dywizji gen. Lucjana Żeligowskiego. 
Został awansowany na stopień kapitana. 

Dowodził batalionem 28. pułku piechoty w wojnie z bolszewikami w 1920 r. 
22 maja 1920 r. został ranny, stracił prawe oko. 

W okresie międzywojennym był oficerem służby stałej Wojska Polskiego. W 1924 r. został awansowany na stopień majora. W 1936 r. awansowano go na stopień podpułkownika. 
 Na funkcjach dowódczych służył kolejno w 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, 27 Dywizji Piechoty, 5 Pułku Strzelców Podhalańskich i 63 Pułku Piechoty.
W latach 1936-1939 był zastępcą dowódcy Brygady "Podole" Korpusu Ochrony Pogranicza.

Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku dowodził, jako podpułkownik, 163. Pułkiem Piechoty, a następnie 36. Dywizją Piechoty (w składzie Armii "Prusy").

Od 8 września 1939 r. był dowódcą 36. Dywizją Piechoty. 
 8 września 1939 r. dowodził kontratakiem 163. i 165. pułków piechoty w rejonie Skarżyska-Kamiennej. 

2 października 1939 r. dostał się do niewoli sowieckiej. 
10 października 1939 r. udało mu się zbiec i przedostać na Węgry. 
Od września 1940 r. służył w polskich formacjach na Bliskim Wschodzie. 
Dowodził batalionem oficerski.
Objął dowództwo batalionu ćwiczebnego samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. 

Był dowódcą 9. batalionu 3. Dywizji Strzelców Karpackich. Został mianowany zastępcą dowódcy, później dowódcą 2. Brygady Strzelców Karpackich. 

Z początkiem 1944 r. otrzymał we Włoszech przygotowanie do pracy konspiracyjnej. 29 marca 1944 r. został zaprzysiężony na rotę Armii Krajowej. Nocą z 21 na 22 września 1944 r. zrzucono go na spadochronie w okolicach Czyżowa i Secemina w pow. Włoszczowa. Odebrali go na ziemi żołnierze 2. Dywizji Piechoty legionów Armii Krajowej.
Z chwilą skoku został awansowany na stopień pułkownika. Pozostawał w dyspozycji Komendy Głównej Armii Krajowej. 


Uczestniczył w działaniach Kieleckiego Korpusu Armii Krajowej przy sztabie 74. pułku piechoty Armii Krajowej. 26 września 1944 r. dowodził walką 2. Dywizji Piechoty Legionów Armii Krajowej pod Radkowem. 
W pierwszej fazie bitwy toczonej od 27-31 października 1944 na kielecczyźnie przebywał przy zgrupowaniu E. Kaszyńskiego. 

27 października 1944 r. nakazał rozstrzelanie 13 wziętych do niewoli SS-manów jako przestępców wojennych. 
Wyjechał nocą 28/29 października 1944 r. pod eskortą patrolu konnego 74. pułku piechoty Armii Krajowej do majątku pp Sikorskich w Raszkowie. 

Depeszą generała Okulickiego z 22 października 1944 r. nadaną 29 października 1944 r. został wyznaczony na stanowisko komendanta Okręgu Armii Krajowej Kraków.

Poprzez Sędziszów wyjechał do Krakowa. Prezydent Rzeczypospolitej mianował go generałem brygady.

Jesienią 1944 r. zdezawuował inicjatywę pułkownika Kazimierza Putka wcielenia 24. Dywizji Piechoty Armii Krajowej do ludowego Wojska Polskiego nakazując żołnierzom pozostanie w konspiracji. 

5 stycznia 1945 r. wydał rozkaz uruchomienia dla żołnierzy oddziałów partyzanckich Armii Krajowej kursów dokształcających w zakresie szkoły powszechnej, gimnazjum lub liceum.
W swym meldunku z 7 marca 1945 r. donosił o aresztowaniach przeprowadzanych przez NKWD w Rzeszowskiem.
Przeciwdziałał wówczas powrotowi żołnierzy do lasu. 


22 marca 1945 r. gen. Okulicki mianował go swym zastępcą czyli komendanta głównego Organizacji NIE, która była następczynią Armii Krajowej po jej rozwiązaniu. 


W okresie pięciu i pół miesiąca dowodził tym Okręgiem, który był przepołowiony aż do połowy stycznia 1945 roku na dwie strefy: niemiecką z Krakowem i sowiecką z Rzeszowem. 
Borykał się w tym czasie z rozlicznymi trudnościami walki podziemnej i nowej konspiracji podejmowanej przez Organizację Niepodległość ("Nie"). 
Wydał rozkaz o rozwiązaniu Armii Krajowej w Okręgu "Okopy" i do 20 kwietnia 1945 roku regulował wszystkie sprawy konspiracji, pozostając w stałej łączności ze sztabem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
 20 kwietnia 1945 r. na kwaterze w Krakowie został aresztowany przez sowiecki kontrwywiad wojskowy "Smiersz" wraz z grupą najbliższych oficerów swojego sztabu. 
 Wywieziony do Związku Sowieckiego przebywał tam w więzieniach i łagrach równe dziesięć lat. 

Do Polski powrócił w 1955 roku i po dwóch latach adoptowania się do nowych warunków. 
 Zmarł 17 sierpnia 1957 r. w Krakowie
Został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, skąd przewieziono go do Lubaczowa, pochowany został w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Lubaczowie
Kombatanci Armii Krajowej tytułowali go generałem brygady. 

Był dwukrotnie żonaty. Pierwsza żona Irena, z którą miał syna Przemysława Wiktora, zmarła jako łagierniczka w 1941 roku w Sowietach. 
Druga żona - Jadwiga również więzień sowieckiego łagru, zmarła w 1959 roku.

Krzyż Organizacji NIE, której Komendantem Głównym był gen. Leopold OKULICKI


Odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari V klasy (nr 10927), Krzyżem Niepodległości z Mieczami, czterokrotnie Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

piątek

Brindisi, Baza Cichociemnych nr 11 i gen. cc. Okulickiego

Lotnisko Brindisi, Baza Cichociemnych nr 11
Lotnisko Brindisi, Baza Cichociemnych nr 11

Lotnisko Aeroporto di Brindisi-Casale.
Z Brindisi wyleciał jako cichociemny do Polski gen. Leopold Okulicki.
Mieściła się tutaj Polska Baza Przerzutowa Cichociemnych nr 11. Gen Okulicki był jej Komendantem.

Loty do Polski z Brindisi wykonywała 1586 Polska Eskadra Specjalnego Przeznaczenia.
15 kwietnia 1944 roku rusza pierwszy lot Cichociemnych z Brindisi.

B 24


Lista Cichociemnych według lotów z Brindisi do Polski ;


15/16 IV 1944
Operacja lądowania "Wildhorn I" - "Most nr 1"
dowódca F/L T. Harrod
Ekipa XLIII:
por. Tomasz Kostuch "Bryła"
mjr Narcyz Łopianowski "Sarna"
Samolot lądował na lądowisku "Bąk", położonym 16,5 km na południowy-wschód od stacji Lublin-miasto, koło wsi Matczyn. Po 15 minutach "Dakota" odleciała do włoskiej bazy w Brindisi zabierając na pokładzie:
ppłk dypl. Marian Dorotycz-Malewicz "Strzemię"
por. Andrzej Pomian "Dowmunt"
gen. bryg. Stanisław Tatar "Turski", "Tabor"
red Zygmunt Berezowski "Zyzio", emisariusz Stronnictwa Narodowego
Stanisław Ołtarzewski - kurier Delegatury Rządu na Kraj

16/17 IV 1944
Operacja lotnicza "Weller 10"
dowódca kpt. naw. Stanisław Daniel
Ekipa XLIV:
rtm. Andrzej Czaykowski "Garda"
ppor. Tadeusz Nowobilski "Dzwon"
kpt. Leopold Skwierczyński "Aktor"
ppłk dypl. Adam Szydłowski "Poleszuk"

16/17 IV 1944
Operacja lotnicza "Weller 12"
dowódca kpt. naw. Edward Bohdanowicz
Ekipa XLV:
ppor. Stefan Górski "Brzeg"
ppor. Gustaw Heczko "Skorpion"
ppor. Marian Kuczyński "Zwrotnica"
ppor. Aleksander Tarnawski "Upłaz"

16/17 IV 1944

Operacja lotnicza "Weller 15"
dowódca kpt. naw. Władysław Krywda
Ekipa XLVI:
por. Jerzy Buyno "Gżegżułka"
ppor. Stanisław Harasymowicz "Lalka", w Powstaniu d-ca "Mieczyków" - "Czata 49" † 10 VIII
st. sierż. Mieczysław Psykała "Kalwadosik"
mjr dypl. Jerzy Szymański "Boga"

30 IV/1 V 1944
Operacja lotnicza...[krypt. nieznany]
dowódca kpt. naw. Kazimierz Wünsche
Ekipa XLVII:
kpt. Franciszek Cieplik "Hatrak"
por Kazimierz Osuchowski "Rosomak"
rtm. Jan Skrochwoski "Ostroga"
mjr Kazimierz Szternal "Zryw", od maja 1944 z-ca dowódcy pułku "Baszta"

4/5 V 1944
Operacja lotnicza...[krypt. nieznany]
dowódca kpt. naw. Edward Bohdanowicz
Ekipa XLIX:
por. Tadeusz Jaworski "Bławat"
ppor. Zdzisław Luszowicz "Szakal"
por. Antoni Nosek "Kajtuś"
por. Cezary Nowodworski "Głóg"
por. Mieczysław Szczepański "Dębina"
por. Czesław Trojanowski "Litwos"

4/5 V 1944
Operacja lotnicza "Weller 26"
dowódca mjr naw. Józef Gryglewicz
Ekipa L:
ppor. Adam Dąbrowski "Puti"
ppor. Adam Krasiński "Szczur"
ppor. Andrzej Prus-Bogusławski "Pancerz"
kpt. Jan Walter "Cyrkiel"
por. Alfred Whitehead "Dolina II"
ppor. Józef Zając "Kolanko"

10/11 V 1944
Operacja lotnicza "Weller 27"
dowódca kpt. naw. Władysław Krywda
Ekipa LI:
por. Kazimierz Bernaczyk "Rango"
ppor. Jan Bienias "Osterba"
kpt. Bohdan Kwiatkowski "Lewar"
ppor. Zdzisław Straszyński "Meteor"
ppor. Zygmunt Ulm "Szybki"
ppor. Stanisław Niedbał-Mostwin "Bask" - kurier Delegatury Rządu na Kraj

19/20 V 1944
Operacja lotnicza "Weller 18"
dowódca kpt. naw. Kazimierz Wünsche
Ekipa LII:
por. Rudolf Dziadosz "Zasaniec"
kpt. dypl. Ludwik Fortuna "Siła"
st. sierż. Aleksander Lewandowski "Wiechlina"
kpt. dypl. Jan Serafin "Czerchawa", spadł z nierozwiniętym spadochronem, zginął na miejscu.
ppor. Zdzisław Winiarski "Przemytnik"
strz. Franciszek Klima "Witoski", "Oszczep", "Dysk" - kurier Delegatury Rządu na Kraj

21/22 V 1944
Operacja lotnicza "Weller 29"
dowódca mjr naw. Eugeniusz Arciuszkiewicz
Ekipa LIII:

gen. bryg. Leopold OKULICKI "Kobra 2"

por. Marian Golarz "Góral 2"
rtm. Krzysztof Grodzicki "Jabłoń 2"
ppor. Władysław Marecki "Żabik 2"
ppor. Zbigniew Waruszyński "Dewajtis 2"
kpt. Tomasz Wierzejski "Zgoda 2", W Powstaniu d-ca kompanii w baonie "Czata 49"

24/25 V 1944
Operacja lotnicza "Weller 23"
dowódca kpt. naw. Stanisław Daniel
Ekipa LIV:
por. Bronisław Konik "Sikora"
por. Zbigniew Matula "Radomyśl"
kpt. Michał Nowakowski "Harpun"
por. Alfred Pokultinis "Fon"
ppor. Zbigniew Wilczkiewicz "Kij"
ppor. Jan Nodzyński "Łuk" - kurier Delegatury Rządu na Kraj

29/30 V 1944
Operacja lądowania "Wildhorn II" - "Most nr 2"
dowódca F/L O Denovan
Ekipa LV:
ppłk Romuald Bielski "Bej"
gen. dyw. Tadeusz Kossakowski "Krystynek"
"Dakota" lądowała na lądowisku "Motyl", 18 km na północny zachód od Tarnowa, koło wsi Wał Ruda. Po upływie 7 minut samolot odleciał do Włoch zabierając ekipę w składzie:
mjr Zbigniew Sujkowski "Leliwa", "Wygoda"
płk Roman Rudkowski "Rudy"
Jan Domański "Bartnicki", emisariusz SL

30/31 V 1944
Operacja lotnicza "Weller 30"
dowódca mjr naw. Eugeniusz Arciuszkiewicz
Ekipa LVI:
ppor. Maksymilian Klinicki "Wierzba 2"
mjr Adolf Łojkiewicz "Ryś 2"
por. Karol Pentz "Skała 2"
ppor. Feliks Perekładowski "Przyjaciel 2"
ppor. Tadeusz Tomaszewski "Wąwóz"
mjr Stanisław Trondowski "Grzmot 2"

25/26 VII 1944
Operacja lądowania "Wildhorn III" - "Most nr 3"
dowódca F/L S.G. Culliford
Ekipa LVII:
kpt. dypl. Kazimierz Bilski "Rum", w Powstaniu d-ca baonu AK "Rum"
por. Zdzisław Jeziorański "Zych" ["Jan Nowak"]
ppor. Leszek Starzyński "Malewa"
mjr Bogusław Wolniak "Mięta"
"Dakota" ponownie lądowała na lądowisku "Motyl" [jak 29/30 V 1944]. Z wielkimi problemami [koła samolotu ugrzęzły w podmokłej murawie i załoga rozważała spalenie maszyny] - po 65 dramatycznych minutach spędzonych na lądowisku [2 km od placówki żandarmerii niemieckiej], samolot odleciał do Włoch zabierając m.in. zdobyte przez wywiad AK części rakiety V-2 i przygotowany przez polskich naukowców raport w tej sprawie.
Ponadto zabrano ekipę w składzie:Tomasz Arciszewski "Stanisław", "Tom", emisariusz
por. Tadeusz Chciuk "Celt", "Sulima", kurier KG AK
por. Jerzy Chmielewski "Rafał"
ppor. Czesław Miciński
Józef Retinger "Salamandra", "Brzoza", emisariusz

30/31 VII 1944
Operacja lotnicza "Jacek 1"
dowódca kpt. naw. Stanisław Daniel, zginął z załogą 15 VIII podczas lotu z pomocą Powstaniu
Ekipa LVIII:
płk Jacek Bętkowski "Topór 2"
kpt. Franciszek Malik "Piorun 2"
por. Stanisław Ossowski "Jastrzębiec 2"
por. Julian Piotrowski "Rewera 2"
kpt. Zbigniew Specylak "Tur 2"
ppor. Władysław Śmietanko "Cypr"
Skoczkowie przybyli do Warszawy 1 VIII 1944 i od razu włączyli się do walk powstańczych.

Akcja ODWET

21/22 IX 1944

Operacja lotnicza "Przemek 1"
dowódca por. naw. Stanisław Kleybor
Ekipa LIX:
ppor. Marian Leśkiewicz "Wygoda"
płk Przemysław Nakoniecznikoff-Klukowski "Kruk 2"
ppor. Zenon Sikorski "Pożar"
por. Tadeusz Sokół "Bug 2"
mjr Aleksander Stpiczyński "Klara"
plut. Kazimierz Śliwa "Strażak 2"

16/17 X 1944
Operacja lotnicza "Wacek 1"
dowódca kpt. naw Roman Chmiel
Ekipa LX [odleciała 2 samolotami] zespół 1:
sierż. Władysław Flont "Grandziarzon"
ppor. Władysław Godzik "Skrzat"
kpt. Teodor Hoffman "Bugaj"
płk dypl. Wacław Kobyliński "Dziad"
mjr Mieczysław Pękala "Bosak"
rtm. Jan Różycki "Busik"

16/17 X 1944
Operacja lotnicza "Poldek 1"
dowódca por. naw. Stanisław Kleybor
Ekipa LX - zespół 2:
mjr Jerzy Emir-Hassan "Turek 2"
ppłk Leopold Krizar "Czeremosz", zaplątany w taśmy spadochronu, odcięty przez despatchera...
kpr. Aleksander Makagonow "Wschód"
por. Bruno Nadolczak "Piast"
płk Roman Rudkowski "Rudy"

18/19 XI 1944
Operacja lotnicza "Kazik 2"
dowódca kpt. naw. Roman Chmiel
Ekipa LXI:
ppor. Kazimierz Czerwiński "Bryzga"
plut. Jan Błaszczyk "Kret" - kurier Delegatury Rządu na Kraj
szer. Józef Gójski "Borowik" - kurier Delegatury Rządu na Kraj

22/23 XI 1944
Operacja lotnicza "Kazik 1"
dowódca mjr naw. Eugeniusz Arciuszkiewicz
Ekipa LXII:
ppor. Przemysław Bystrzycki "Grzbiet"
ppor. Bernard Bzdawka "Siekiera"
mjr Adam Mackus "Prosty"
ppor. Stanisław Mazur "Limba"
mjr Kazimierz Raszplewicz "Tatar 2"
por. Marian Skowron "Olcha 2"

26/27 XII 1944
Operacja lotnicza "Staszek 2"
dowódca mjr naw. Eugeniusz Arciuszkiewicz
Ekipa LXIII:
ppor. Bronisław Czepczak "Zwijak 2"
kpt. dypl. Stanisław Dmowski "Podlasiak"
ppor. Jan Matysko "Oskard"
kpt. Jan Parczewski "Kraska"
mjr Zdzisław Sroczyński "Kompresor"
mjr Witold Uklański "Herold"

26/27 XII
Operacja lotnicza "Freston"
dowódca kpt. naw. Roman Chmiel
Ekipa "Freston" - brytyjska misja wojskowa:
płk D.T. Hudson
mjr P.R.C. Solly-Flood
mjr P. Kemp
sierż. D. Galbraith
oraz oficer łącznikowy
kpt. Antoni Pospieszalski "Łuk"

Lotnisko Brindisi, Baza Cichociemnych nr 11

Lotnisko Brindisi, Baza Cichociemnych nr 11

Lotnisko Brindisi, Baza Cichociemnych nr 11

Lotnisko Brindisi, Baza Cichociemnych nr 11

Lotnisko Brindisi, Baza Cichociemnych nr 11


Cichociemni

Cichociemni

Cichociemni

Cichociemni
Cichociemni

Cichociemni

Cichociemni

Cichociemni

Cichociemni


Londyn, 26. 05. 1946. Wykaz Cichociemnych przebywających w więzieniach sowieckich lub UB
Liberator B 24, 1586 Polska Eskadra Specjalnego Przeznaczenia

Kościół  St Clement Danes w Londynie. Jest centralnym kościołem RAF. W nim znajduje się posadzka nawa północna upamiętniająca Polskie Dywizjony i Lotników walczących w obronie Wielkiej Brytanii i wyzwoleniu Europy podczas II wojny światowej. Pomnik przed kościołem to Sir Arthur Harris zwany ''Bomberem Harym'' Komendant Główny Królewskich Sił Powietrznych Dowództwa Bombowego w lutym 1942 roku. Był mózgiem na masowe bombardowania miast niemieckich 1942/45, w tym czasie ponad 850.000 ton bomb zrzucono na niemieckie miasta nocą przez RAF.
Kościół  St Clement Danes w Londynie. Jest centralnym kościołem RAF. Posadzka w nawie północnej upamiętniająca Polskie Dywizjony i Lotników walczących w obronie Wielkiej Brytanii i wyzwoleniu Europy podczas II wojny światowej.

Pilot, 1586 Polska Eskadra Specjalnego Przeznaczenia

1586 Polska Eskadra Specjalnego Przeznaczenia

Polska furażerka Pilota, 1586 Polska Eskadra Specjalnego Przeznaczenia

Orzełek Polskich Pilotów. 1586 Polska Eskadra Specjalnego Przeznaczenia

Czapka Polskiego Pilota


Orzełek Polskiego Pilota