.
.


~ Zwycięstwo lub Śmierć ~ Ojczyźnie Wiernie Służyć ~

sobota

Z Łuczyc do Warszawy 1944

Do Warszawy Gen. Leopold Okulicki dociera końcem maja 1944 wsiadając w pociąg na przystanku kolejowym Łuczyce nieopodal Krakowa ściślej miejsca gdzie został desantowany na spadochronie jako Cichociemny na placówkę ''Kos'' w miejscowości Wierzbno.

W dniu 21 maja 1944 r., po długich przygotowaniach, o godz. 23,20 "Liberator" ("Halifax") z 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych Bazy w Brindisi dokonał zrzutu nad Polską sześcioosobowej ekipy skoczków, na bastion, noszący kryptonim "Kos". Pole zrzutowe znajdowało się na polach majątku Wierzbno, należącego do Teofila Szańkowskiego. Płk. Leopold Okulicki wylądował z nominacją na stopień generała brygady, używając od tej pory pseudonimu "Kobra".
 Komendantem zrzutowiska był Stefan Krzeczek ps. "Łódź" z Górki Jaklińskiej. Ze strony Inspektoratu Rejonowego AK "Maria" - 106 Dywizji Piechoty AK- czuwał ppor. Jerzy Migas ps. "Kruk". Skoczków ulokowano początkowo w Szarbi, gmina Koniusza, gdzie dziś w prywatnym domu Państwa Marcińskich, znajduję się Muzeum im. gen. L. Okulickiego.
Pierwszą kennkartę na ojczystej ziemi dla gen. L. Okulickiego wystawił sekretarz gminy w Koniuszy - Roman Nowak ps. "Nina" (oficer do zadań specjalnych Inspektoratu Rejonowego "Maria"). Pod koniec maja gen. L. Okulicki odjechał do Warszawy z pobliskiej stacji Łuczyce.


Łuczyce – przystanek kolejowy w Łuczycach, w województwie małopolskim, w Polsce. Na przystanku zatrzymują się pociągi na trasie Kraków, Kielce, Warszawa.

Brak komentarzy: