.
..~ WSTĄP DO 11 MAŁOPOLSKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ im. gen. bryg. Leopolda OKULICKIEGO, ps. „Niedźwiadek” ul. Krakowska 2, 30-901 Kraków Rząska,
tel. 261-133-203

środa

Adiutant gen Leopolda Okulickiego, kpt. Marian Golarz-Teleszyński

Kpt. cc. Marian Golarz-Teleszyński
Kpt. Marian Golarz-Teleszyński
(ur. 11 lipca 1916 r. jako Marian Golarz w Zagórzu, zm. 26 sierpnia 1985 r. w Gdyni) – żołnierz Armii Andersa, adiutant gen. Okulickiego, cichociemny zrzucony wraz z gen. Leopoldem Okulickim, ortopeda, dr hab. Akademii Medycznej w Gdańsku.

Jego rodzicami byli Stanisław i Maria z domu Kajzer. Dzieciństwo i lata szkolne spędził w Zagórzu. Po zdaniu matury w 1935 roku

w Gimnazjum im. Królowej Zofii w Sanoku zgłosił się ochotniczo do rocznej służby w Szkole Podchorążych Rezerwy 22 Dywizjonu Piechoty Górskiej przy 5 pułku Strzelców Podhalańskich. W 1936 roku rozpoczął studia lekarskie na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.

Zmobilizowany w kampanii wrześniowej służył jako lekarz w III Dywizjonie 24 pułku artylerii lekkiej początkowo w Armii Karpaty, potem w Armii Małopolska.

W listopadzie 1939 roku aresztowany przez NKWD na Kresach Wschodnich i wywieziony do łagrów w okolicach Kujbyszewa, a potem do Workuty.




W wyniku podpisanego w lipcu 1941 roku układu Sikorski-Majski uwolniony. Wędrując przygodnym transportem kolejowym z Workuty dotarł do Farab nad Amu-darią, a stamtąd barkami do Republiki Karakałpackiej. Zgłosił się do powstającej na terenie Związku Sowieckiego Armii Andersa i otrzymał przydział do 7 Dywizji Piechoty w Kermine dowodzonej przez gen. Leopolda Okulickiego.
.
Naszywka 7 Dywizji Piechoty
W sierpniu 1942 roku wraz z Armią Polską ewakuował się z ZSRR i statkiem przez Morze Kaspijskie przypłynął do Pahlawi w Iranie. Wiosną przybył do Khanakim w Iraku. Latem tegoż roku poprzez Czarną Pustynię dotarł do Palestyny. Tutaj otrzymał awans na stanowisko porucznika.

Egipt, 1943r. październik rekrutacja żołnierzy Polskich do Bazy Wyszkolenia Cichociemnych w Ostuni.  Przeglądu Wojsk dokonuje Komendant Bazy Wyszkolenia Cichociemnych płk Leopold Okulicki
We wrześniu 1943 roku Rząd RP na uchodźstwie ogłosił nabór do elitarnej jednostki komandosów tzw. cichociemnych. Kpt. Teleszyński zadeklarował swój akces do nowej formacji i wraz z grupą Polskich ochotników przybył do Aleksandrii w Egipcie.


Stamtąd drogą lądową poprzez Tripolitanię dotarł do Algierii. 
Z Oranu na pokładzie okrętu Ville de France przypłynął do Tarentu we Włoszech, by wreszcie zawitać w okolice Ostuni, gdzie organizowano kursy spadochronowo-dywersyjne dla Cichociemnych.

14 lutego złożył przysięgę na Rotę Armii Krajowej. 
Powołany na adiutanta generała Leopolda Okulickiego.


W nocy z 21 na 22 maja 1944 roku w ramach operacji "Weller 29" wraz z m.in. Leopoldem Okulickim został zrzucony na południowy wschód od Krakowa w Wierzbnie. Dotarła do Warszawy.

Wierzbno, pomnik Cichociemnych

Następnie dostał rozkaz by dołączyć do powstającej Poleskiej 30 Dywizji Piechoty AK. Tam objął funkcję szefa służby medycznej.

W sierpniu 1944 roku w ramach Akcji Burza Poleska Dywizja Piechoty na rozkaz swojego dowódcy Henryka Krajewskiego rozpoczęła marsz na odsiecz walczącej Warszawie. 19 sierpnia w okolicy Dębe Wielkie Sowieci rozbroili i aresztowali AKowców. Teleszyński trafił do etapowego obozu w Brześciu nad Bugiem.

płk UB, Józef Światło vel Izaak Fleischfarb oprawca adiutanta gen. Leopolda Okulickiego, Kpt. Mariana Golarza-Teleszyńskiego- Józef Światło (ur. 1 stycznia 1915 w Medynie koło Zbaraża, zm. 2 września 1994 w Stanach Zjednoczonych wysoki funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, m.in. wicedyrektor Departamentu X MBP.
Odpowiedzialny za represje i liczne aresztowania żołnierzy AK. 
Prowadzi akcję z ramienia UB, by aresztować Przywódców Polski Podziemnej- Szesnastu, w tym gen. Leopolda Okulickiego współdziałając z NKWD za co został awansowany. Współorganizował fałszowanie referendum z czerwca 1946 roku i wyborów do Sejmu w styczniu roku 1947.

W dniu 10 października 1945 roku znalazł się w więzieniu na Rakowieckiej. Był tam przesłuchiwany oraz torturowany m.in. przez pułkownika UB Józefa Świałto. Po dwóch latach rodzina przekupiła straże i Teleszyński potajemnie opuścił więzienie.
By zmylić UB powrócił po wojnie do rodowego nazwiska Teleszyński.

Odznaczony: Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, a za pracę zawodową Złotym Krzyżem Zasługi.

12 września 2010 roku na terenie kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagórzu odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej dedykowanej kpt. Marianowi Golarzowi – Teleszyńskiemu.

Brak komentarzy: